Copyright © 2016 by Dwór Grzymałów.
All rights reserved.
Realizacja: Internet Arts
GRZYMAŁÓW to mała osada położona w jednym z najpiękniejszych widokowo miejsc Wyżyny Miechowskiej (miejscowość leży na terenie Miechowsko-Działoszyckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu), w odległości 12 km od Miechowa i przebiegającej tam trasy E77 z Krakowa do Warszawy, oraz 5 km od Kopca Kościuszki i pól bitewnych w Racławicach - Janowiczkach.
Odległość od Krakowa - 45 km (45 minut jazdy).
Grzymałów powstał na początku XVIII wieku, pierwotnie jako gajówka i osada leśna założona przez rodzinę Raszowskich herbu Grzymała na górzystych terenach leśnych należących do ich majątku ziemskiego, których ośrodkiem był pobliski Śladów, gdzie zamieszkiwali od XVII wieku. Był tu folwark, który należał do Śladowa aż do 1913 roku, kiedy to ostatni właściciel tych dóbr, Bronisław Grabkowski, sprzedał Grzymałów niemalże w całości na parcele, za wyjątkiem fragmentu, na którym stoi dziś „Dwór w Jabłoniowym Sadzie”.
Wcześniej w budynku tym znajdowała się szkoła, w ostatnich 20 latach przed nabyciem przez obecnych właścicieli całkowicie nieczynna i opuszczona. Obecnie obiekt ten przeszedł remont, w wyniku którego odrestaurowano wnętrza i nadano mu charakter i cechy wyglądu dawnego dworu ziemiańskiego.
Grzymałów położony jest w pobliżu jednego z najwyższych punktów Wyżyny Miechowskiej. Roztacza się stąd piękny widok na okolicę (dolina Kalinki i Nidzicy, garb Wodzisławski, renesansowy zamek w Książu, kompleksy leśne okolic Książa i Trzonowa).
W dworze w Grzymałowie, oprócz komercyjnego wynajmu na wesela i różne przyjęcia okolicznościowe, odbywają się także imprezy kulturalne - koncerty, spotkania, plenery malarskie. M.in. w 2008 roku zainaugurowany został cykl spotkań połączonych z koncertami, pod nazwą „Noce i dnie Ziemi Miechowskiej”, których główną podstawą programową są pamiętniki Kazimierza Girtlera, niezwykle cenne i mało znane źródło historyczno-obyczajowe dotyczące XIX-wiecznej przeszłości Małopolski, a w szczególności Ziemi Miechowskiej.